Cyklistika včera, dnes a zítra

bicycle-1561970-1278x973Ačkoliv se počátky cyklistiky datují až k začátkům 19. století, jízdní kola, která se vyráběla v těchto dobách, mají s dnešními koly jen pramálo společného. Z dálky bychom možná poznali, že se jednalo o jízdní kola, pokud bychom však na ně přesedli z kol dnešních, rozdíl bychom okamžitě pocítili – a nebylo by to zrovna příjemné překvapení.

I přesto však v minulosti našla takováto jednoduchá kola celou řadu uplatnění, z nichž stojí za to vypíchnout například nasazení jízdních kol v obou světových válkách, ve kterých sloužila nejen k rychlé přepravě vojáků, ale i jako bojový prostředek.

V současnosti prochází cyklistika jakousi renesancí – vždyť počet vyrobených kol rok od roku stoupá a tento růst se pravděpodobně jen tak nezastaví. Těžko říct, co tento boom způsobilo, důvodů však pravděpodobně byla celá řada. Určitě mezi ně můžeme směle zařadit nejen lepší cenovou dostupnost kvalitních kol, ale i zvyšující se popularitu zdravějších a „zelenějších“ přístupů k životu.

Spolu s rostoucí popularitou kol se pak zvýšila i poptávka po cyklostezkách a sportovních areálech přizpůsobených pro různé typy kol, jejichž výstavba pak zase přitáhla k cyklistice další a další zájemce nejen z řad sportovců, ale i z řad těch, kteří se chtějí do zaměstnání dostat bez čekání v zácpách a utrácení za benzín. Na jízdu na kole navíc není třeba žádného zvláštního oprávnění, ve městech také odpadá nutnost neustále hledat vhodná parkovací místa.

A jak bude vypadat cyklistika v budoucnosti? To lze samozřejmě jen těžko předpovědět, s jistotou lze však tvrdit, že jako sportovní a dopravní prostředek nás kola budou bavit přinejmenším ještě desítky let. Vždyť tvrzení, že kola budou kompletně nahrazena auty, protože ta umožňují snadnější a pohodlnější přepravu, se ukázala být nepravdivými – popularita všech druhů cyklistiky naopak v posledních letech dramaticky vzrostla a lidé přesedají spíše z aut na kola než naopak.

No Responses