Fenomén Tour de France

Tour-de-FrancePokud chceme vůbec mluvit o cyklistice ze závodního pohledu, pak prostě a jednoduše nelze nezmínit slavnou Tour de France, etapový závod, který se každoročně pořádá ve Francii a který láká čím dál více diváků.

Historie Tour de France sahá až do roku 1903, kdy byl závod založen jako konkurence pro známé závody Paříž – Brest a Bordeaux – Paříž. Tehdy však závod vypadal úplně jinak než dnes – jednalo se striktně o závod jednotlivců, kteří se o vše potřebné museli postarat naprosto sami. Dnes se jedná o klání profesionálních týmů, ve kterém se točí neuvěřitelné sumy.

Kromě famózních sportovních výkonů láká Tour de France i svými dechberoucími panoramaty, jelikož jednotlivé etapy jsou zpravidla zasazeny do těch vůbec nejzajímavějších míst Francie. Legendárními se staly například například výšlapy na L’Alpe-d’Huez a Mont Ventoux. Na druhém jmenovaném místě například mohli diváci v roce 2013 shlédnout strhující souboj mezi pozdějším vítězem celé Tour Chrisem Froomem a Nairem Quintanou, který v celkovém pořadí obsadil druhé místo. Mnozí experti pak prohlásili, že právě tato etapa rozhodla o tom, kdo celou klasiku vyhraje.

Poslední etapa se tradičně koná přímo v centru Paříže, kde se pak také pořádá závěrečný ceremoniál s dekorací vítězů jednotlivých kategorií – kromě nejlepšího jezdce celkového pořadí se vyhlašuje také nejlepší spurtér, král hor či nejlepší mladý jezdec.

V posledních letech však prestiží Tour de France a silniční cyklistiky jako takové otřáslo hned několik dopingových skandálů. Ačkoliv tento problém vystrkoval růžky prakticky v celé historii této klasiky, nic pravděpodobně nemůže překonat šokující odhalení týkající se Lance Armstronga, který slavnou Tour vyhrál rekordně sedmkrát za sebou poté, co se vyléčil ze zhoubného nádoru varlete. Takřka neuvěřitelný příběh, který inspiroval mnohé, tak skončil patrně tím nejhorším možným způsobem.

Tour de France má bohužel i svou černou kroniku. Kromě celé řady zranění jezdců, kterým se při takovýchto hromadných závodech nelze vyhnout, obsahuje i čtyři úmrtí.