Nové disciplíny, nové obzory

mud-mtb-1557564Ačkoliv je silniční cyklistika stále tou suverénně nejpopulárnější disciplínou a ačkoliv jsou silniční klasiky stále těmi vůbec nejsledovanějšími závody, jistě jsme si všichni již všimli toho, že ve stínu Tour de France či Vuelty roste také popularity cyklistiky provozované mimo silnice. Horská kola nám všem jednoduše otevřela dveře do zcela nového a neuvěřitelně zábavného světa.

V České republice se díky skvělým výsledkům Zdeňka Štybara uchytil cyklokros, který již rozhodně není pouze nějakou okrajovou disciplínou pro skupinky nadšenců. Také jiné formy terénní cyklistiky získávají na popularitě, s čímž souvisí také výstavba nových horských cyklistických areálů jak v České republice, tak v oblíbených turistických areálech v Rakouska a Itálii. Například speciálně upravené sjezdové dráhy dnes najdete prakticky u každého většího lyžařského centra, které díky tomuto ruchu nemusí přes léto zavírat a pouze počítat náklady na udržování stojících lanovek.

Jednoduchá dostupnost takových areálů prostě přímo souvisí s narůstající popularitou těchto disciplín. A jelikož na spoustu takových sportovišť lze vyrazit přímo z měst či vesnic bez toho, abychom vůbec museli sesednout z kola, pak se prostě není čemu divit. Ke všemu navíc jistě musíme připočíst i finanční dostupnost cyklistiky – ačkoliv v reklamách často vídáme stroje, které se mohou svou cenou směle měřit i se střední třídou automobilů, solidní silniční i horská kola jsou k dostání za jednotky tisíc, a to zde mluvíme výhradně o kolech zcela nových.

Pokud mluvíme o rostoucí popularitě terénní cyklistiky, musíme zároveň podotknout, že některé z tradičních disciplín naopak příliš nerostou, nebo přinejmenším rozhodně nejsou vidět tak, jak by si možná podle některých zasloužily. Ačkoliv si Česká republika díky bratrům Pospíšilům udělala skvělé jméno na poli kolové a ačkoliv si čeští borci i dnes v této disciplíně vedou velice dobře, na rekreační úrovni se s ní setkáváme velice vzácně. Stejná situace panuje také v případě dráhové cyklistiky, která je například ve Velké Británii velice populární.

No Responses