Hrdinové české cyklistiky

2360544-img-sport-cyklistika-petr-vakocAčkoliv ve světě česká cyklistika stále nemá takový zvuk, jako má například cyklistika francouzská či španělská, její prestiž rok od roku roste, na čemž mají zásluhu nejen excelentní výkony českých cyklistů v letech minulých, ale i neuvěřitelné výkony dnešních reprezentantů.

Mezi nejvýznamnější postavy historie české cyklistiky se řadí bratří Pospíšilové, vůbec nejúspěšnější hráči kolové všech dob, Pavel Padrnos, který byl u několika vítězství Lance Armstronga na Tour de France, a Ján Svorada, který dokázal vyhrát hned několik etap na všech třech klasikách. Posledně jmenovaný také dokázal v roce 1994 na Tour de France skončit na třetím místě v soutěži o nejlepšího spurtéra.

Česká silniční cyklistika v posledních letech neuvěřitelně posílila, a to především díky výkonům Romana Kreuzigera, Leopolda Königa a Jana Bárty. Všichni tři jsou stabilními členy těch vůbec nejlepších mezinárodních cyklistických týmů (například Leopold König v roce 2015 přestoupil do prestižního týmu Sky) a na mezinárodní úrovni dosahují excelentních výsledků. Prvního jmenovaného sice poškodila dopingová aféra, která jej na nějakou dobu odstavila ze zápolení na nejvyšší úrovni, po očištění svého jména se však Kreuziger na tuto úroveň takřka okamžitě vrátil a v dresu Tinkoff-Saxo pokračuje ve skvělých výkonech.

Do naprosto speciální kategorie pak můžeme směle zařadit Zdeňka Štybara, který září jak na poli cyklokrosu, tak na poli silniční cyklistiky, na kterou se rozhodl přeorientovat. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu již na silnici dokázal vyhrát například jednu z etap Tour de France v roce 2015.

Velké naděje jsou pak vkládány do mladého Petra Vakoče, který již několik let září na českých mistrovstvích a který se již začíná účastnit i těch zcela nejprestižnějších závodů, k čemuž mu dopomáhá zejména to, že se v roce 2014 upsal elitnímu týmu Omega Pharma-Quick Step.

Zmínit musíme také českého profesionálního handicapovaného cyklistu Jiřího Ježka, který vlastní neuvěřitelných šest zlatých medailí z paralympiád, což jej pasuje na místo vůbec nejúspěšnějšího cyklisty paralympijské historie.